Zgodnie z przepisami rozdziału 7a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) wójt (organ podatkowy), na wniosek podatnika (osoby fizycznej), bądź podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (przedsiębiorcy lub rolnika), może dokonać odroczenia terminu płatności, rozłożyć zapłatę na raty, lub umorzyć zaległość podatkową należności z tytułu opłat i podatków lokalnych oraz podatku rolnego. Wyżej wymienione przepisy regulują szczegółowo zasady udzielania ulg podatkowych
Podatnik, którego zaległość dotyczy wnosi indywidualnie do tutejszego Organu Podatkowego wniosek o udzielenie ulgi. Takowy wniosek sporządzić należy na formularzu przewidzianym przez Urząd Miasta i Gminy w Górze w sprawie umorzenia-odroczenia-rozłożenia na raty zaległości podatkowych. Wniosek ten wnieść należy osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Od wniesienia wniosku nie są pobierane opłaty.
Ponadto wymagane jest, aby wniosek zawierał załączniki – bez nich organ wezwie podatnika do uzupełnienia braków.
W przypadku osób fizycznych niebędących przedsiębiorcą należy złożyć także oświadczenie o stanie majątkowym wraz z informacją na temat ilości osób pozostających we wspólnym z podatnikiem gospodarstwie domowym oraz o ich przychodach i wydatkach, a mianowicie:
Jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i ubiega się o pomoc de minimis, oprócz powyższych informacji powinien dołączyć także:
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis lub zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie, lub zaświadczenia o pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis;
Ponadto w sytuacji, gdy wniosek składa pełnomocnik podatnika, do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo do występowania w danej sprawie oraz uiścić opłatę skarbową.
Znaczący w sprawie jest fakt, że w przypadku rozstrzygania w przedmiocie udzielenia ulgi w spłacie zobowiązania podatkowegoto Podatnik winien ujawniać wszystkie fakty czy też dowody będące w jego posiadaniu, przyczyniając się tym samym do wyjaśnienia sprawy, bowiem to On występuje ze stosownym wnioskiem o wszczęcie postępowania w tym zakresie i to On powinien starać się wykazać, że znajduje się w takiej sytuacji, która uzasadnia przyznanie takiej ulgi. Jednocześnie ważne jest aby przy rozpatrywaniu wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego Organ dokonywał oceny pod kątem aktualnej sytuacji życiowej Strony i na tej podstawie wydał rozstrzygnięcie. Względy uzasadnione ważnym interesem podatnika wymagają przede wszystkim ustalenia aktualnej sytuacji majątkowej Strony i skutków ekonomicznych, jakie wystąpią dla Niej w momencie realizacji zobowiązania.
Ulgi w spłacie należności, pomimo iż niezbędne z punktu widzenia kompletności systemu podatkowego to jednak stanowią odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. Istotnym jest zatem aby okoliczności uzasadniające umorzenie zaległości a tym samym wygaśnięcie obowiązku podatkowego miały wyjątkowy charakter.